Placki z kaszy gryczanej i białego sera

Placki z kaszy gryczanej i białego sera

Tak to w życiu jest, że nie wychodzi. Można się starać, skupiać, odmierzać i chuchać, ale i tak na koniec jest dupa. Może być tak czasami, na chwilę, ale może to potrwać też dłużej. Ostatecznie może to być permanentny stan niewychodzenia czegoś tam, albo zdarzyć się może po raz pierwszy w życiu. Ale to jeszcze nie koniec. Teraz nasuwa się pytanie, czy taką klapę akceptujemy? Machamy ręką, w końcu nic się wielkiego nie stało, zapominamy o temacie, a następnym razem korzystamy z gotowca. O NIE! Ja niestety nie z tych powyższych. Ja machnąć ręką nie potrafię, przez co cierpią moi domownicy, gdy do głosu dochodzi, na przykład, moja dusza ogrodnika 😉 Mogę w nieskończoność reanimować uschnięte zieleninki, za nic mając jednostajnie brzmiący pisk z tyłu głowy. Aż się boję co to będzie, gdy do naszego nowego ogródka zawitają jakieś rośliny.

Na szczęście w kuchni reanimacja idzie mi nieco lepiej. Tym razem do przerobienia miałam cały gar jednocześnie rozgotowanej i niedogotowanej kaszy gryczanej. Nie pytajcie się, jak ja to zrobiłam, bo nie wiem. Właśnie zdarzyło mi się to pierwszy raz 😉 A dodać jeszcze muszę, że kasza całkiem niesłona była. Tak, tym razem wiem jak to zrobiłam. Kasza miała pójść do zapiekanki, ale szkoda mi było marnować tyle boczku. Na szczęście przypomniał mi się przepis na placki z kaszy gryczanej i białego sera. Gdy robiłam je pierwszy raz, kaszę ugotowałam “normalnie” i ich konsystencja była moim zdaniem za luźna. Teraz sobie pomyślałam, że ten nieszczęsny gar kaszy będzie jak znalazł. Rozgotowana część bardziej zwiąże ciasto, a niedogotowane ziarenka dojdą na patelni. Szkoda tylko, że znowu zapomniałam posolić kaszę  😆 Ale, żeby nie załamywać rąk, postanowiłam zjeść je raz na słodko, a raz wytrawnie.

Placki z kaszy gryczanej i białego sera

Przepis na powyższe placki, a dokładniej rzecz ujmując, bliny z kaszy gryczanej, znalazłam w książce o kuchni białoruskiej. Bardzo lubię połączenie wyrazistego smaku kaszy z delikatnym białym serem, więc musiałam je zrobić. Oczywiście nie do końca trzymałam się tego, co było napisane w książce. Nie dodałam do ciasta cukru, bo pomyślałam sobie, że dzięki temu będzie można je zjeść również w wytrawnej wersji (z pewnością pojawi się tutaj). Nie panierowałam również placków w bułce tartej, bo i bez niej wyszły chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Po jakimś czasie okazało się również, że chyba mam problem z czytaniem ze zrozumieniem, ale może to już przemilczę. Podsumowując, przepis z książki okazał się jedynie  inspiracją do powstania nowego rodzaju placków 🙂

Jednak, ku mojemu zdziwieniu za każdym kolejnym razem kiedy robię te placki przybywa domowników, którzy się nimi zajadają. Zaczęło się oczywiście od starych, ale do ekipy dołączył już Gnom i Zgred. Czekamy teraz na Trolla… A i Dziadek nawet chwalił 🙂

PLACKI Z KASZY GRYCZANEJ I BIAŁEGO SERA

Składniki:

  • 1 szklanka kaszy gryczanej
  • 2 szklanki wody
  • sól
  • 2 jajka
  • 150 g kwaśnej śmietany
  • 150 g białego sera
  • masło klarowane do smażenia

Przygotowanie:

Kaszę gotujemy normalnie, nie próbujemy robić takich cudów jak pisałam powyżej 😉 Gdy wchłonie cały płyn i zgęstnieje (może być nawet lekko rozgotowana) zestawiamy ją z ognia i studzimy. Dodajemy jajka, śmietanę i biały ser. Wszystko dokładnie mieszamy.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o przygotowanie “ciasta”. Teraz już wystarczy usmażyć placki. Nabieramy 1 czubatą łyżkę mieszaniny i formujemy w rękach kulkę. Kładziemy ją na patelni z rozgrzanym masłem i delikatnie spłaszczamy. Trzeba uważać, żeby placki nie wyszły za cienkie, bo są one dość delikatne i mogą się rozlecieć podczas odwracania na drugą stronę. Po przypieczeniu z każdej strony delikatnie przekładamy je na talerz.

Placki możemy podać polane kwaśną śmietaną i posypane cukrem, ale równie dobrze smakują w wersji wytrawnej, polane mięsnym sosem 🙂 Ja przetestowałam też wariant ze skwarkami z boczku i surówką z kiszonej kapusty.

Jeśli spodobał Ci się przepis na placki z kaszy gryczanej i białego sera, polecam podobny przepis z kaszą – zapiekanka z kaszy gryczanej.

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *