Krem pomidorowy z papryką

Krem pomidorowy z papryką

W rodzinie mojej krąży legenda, że dawien dawno byłam straszliwym niejadkiem. Ja coś niecoś pamiętam, ale ciężko mi w to uwierzyć 😉 Miałam również tzw. fazy. Na przykład potrafiłam jeść nieprzerwanie przez trzy miesiące zupę pomidorową. Na zmianę, to z makaronem, to z ryżem, nieraz Dziadek mi jeszcze ją dosładzał dla pełniejszego smaku ;). Moja Mama zadowolona była z faktu, że znikała zawartość miski czy talerza, ale do tej pory mi wypomina codzienne gotowanie pomidorówki.

Za to mój Gnom domowej pomidorowej nie tknie za żadne skarby świata, chociaż wcale nie jest niejadkiem. Zje tylko przedszkolną, która jest “wyśmienita”. Swego czasu za punkt honoru postawiłam sobie ugotowanie pomidorówki, takiej że córce kapcie spadną z wrażenia, nie zaliczając przy tym korepetycji u przedszkolnej kucharki. Mozolnie testowałam różne przepisy, począwszy od tych zupełnie tradycyjnych, po kombinacje z sokiem pomidorowym. I prawie osiągnęłam sukces, kiedy znalazłam w jakimś starym wycinku z gazety przepis na…

Krem pomidorowy z papryką

Bazą tej zupy są pomidory z puszki, a dodatkiem duszona cebulka ze słodką, czerwoną papryką. To jest tylko jedna papryka, a naprawdę robi wielką różnicę. Do tego koniecznie trzeba dodać lubczyk i bazylię. I chociaż nie przepadam za zupami typu krem, to tę zupę blenduję. Ma ona wtedy zupełnie inny smak. Ostatecznym dopełnieniem jest ostra i słodka wędzona mielona papryka. Pisałam, że prawie osiągnęłam sukces? Za pierwszym razem Gnom bardzo wychwalał zupę, na dowód zjadł całą miskę. Za drugim razem sypnęło mi się nieco za dużo ostrej papryki i od tamtej pory krem pomidorowy z papryką jest już niezjadliwy. Nie sugerując się jednak Gnomem, zupa zostaje na liście moich ulubionych. I chyba się przejdę do pani kucharki 😉

KREM POMIDOROWY Z PAPRYKĄ

Składniki:

  • 1 duża czerwona papryka
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • ok. 750 ml wywaru drobiowego lub warzywnego
  • 2 puszki pomidorów
  • 1 gałązka lubczyku (w sezonie świeży, w zimie suszony lub mrożony)
  • kilka listków bazylii
  • mielona ostra papryka do smaku
  • mielona słodka wędzona papryka do smaku
  • cukier, sól i świeżo mielony pieprz do smaku
  • świeży posiekany koperek do podania

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania warzyw. Cebulę i czosnek obieramy. Paprykę kroimy w kostkę, razem z cebulą. Lubczyk i bazylię drobno siekamy.

Na dno garnka wlewamy oliwę i rozgrzewamy ją na średnim ogniu. Wrzucamy cebulę i czekamy, aż się zeszkli. Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Podgrzewamy chwilę, uważając żeby się nie przypalił. Gdy zacznie nim pachnieć w całej kuchni, dodajemy pokrojoną paprykę. Podsmażamy do momentu puszczenia soku, chwilę jeszcze dusimy, a następnie zalewamy całość (najlepiej) ciepłym wywarem. Następnie dodajemy pomidory z puszki, lubczyk i bazylię. Gotujemy wszystko ok. 5-10 min, po czym blendujemy na krem. Na koniec doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem, ostrą i słodką wędzoną papryką.

Zupę można podawać z posiekanym koperkiem oraz grzankami, groszkiem ptysiowym lub np. upieczoną tortillą.

Przepis znaleziony w wycinkach starych gazet 🙂

Ktoś tu ma ochotę na więcej zup? Przepisy na zupę z suszonych grzybów, z kapusty włoskiej, ziemniaczaną z pesto bazyliowym czekają na Was 🙂

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *